Паломнический Центр при ОВЦС УПЦ был создан по благословению Предстоятеля Украинской Православной Церкви Блаженнейшего Митрополита Киевского и всея Украины Владимира в 2009 году. У истоков Паломнического Центра стояло достаточно много людей, поскольку многим была очевидна идея создания центрального органа в паломнической сфере, который оказывал бы всем другим своим коллегам координационную, информационную, административную поддержку и централизованно представлял интересы всех паломнических организаций в любых церковных, государственных и негосударственных инстанциях.
Діяльність Паломницького Центру при ВЗЦЗ Української Православної Церкви
Паломницький Центр при ВЗЦЗ УПЦ створено з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира у 2009 році.
1 серпня 2010 року Блаженнішим Митрополитом на посаду директора Паломницького Центру було призначено Теліженка Володимира Івановича, яким була почата діяльність по реорганізації Паломницького Центру.
Протягом серпня на затвердження Блаженнішому Митрополиту була подана Концепція Паломницького Центру, що включає в себе цілі, задачі і план його розвитку. Паломницький Центр отримав власну символіку, печатку і був оформлений як структурний підрозділ ВЗЦЗ УПЦ. Місце розташування офісу Паломницького Центру було перенесено в галерею «Соборна» (на місці будівництва Кафедрального собору Воскресіння Христового) за адресою: Залізничне шосе, 3.
9 жовтня Блаженніший Митрополит Володимир звершив чин освячення приміщення нового офісу Паломницького Центру.
12 серпня на офіційному сайті УПЦ відбулася онлайн веб-конференція директора Паломницького Центру Теліженка Володимира.
В серпні, вересні та жовтні Теліженко Володимир дав ряд інтерв’ю і взяв участь у програмах телеканалів «Ера», «КРТ» та «Глас». Було організовано декілька публікацій від імені Паломницького Центру в церковних (офіційний сайт Української Православної Церкви, сайт «Православіє в Україні», сайт кафедрального собору, «Церковна Православна газета») і світських ЗМІ (журнал «Шлях пілігрима»). Паломницький Центр налагодив контакти з центральними паломницькими органами ряду Помісних Православних Церков (в рамках держав: Греція, Румунія, Польща, Сербія, Чехія) і за їх проханням розробив спеціальні програми паломництв святинями України, в яких враховуються особливості і інтереси паломників з різних країн. Також при підтримці закордонних паломницьких служб були розроблені програми паломництв до святинь Сходу і Заходу. Робота в обох напрямках продовжується. Також Паломницьким Центром проведено роботу з єпархіальними паломницькими відділами і службами, що діють в рамках єпархій Української Православної Церкви. Результатом роботи став попередній реєстр паломницьких служб і єпархіальних відповідальних за паломницьку діяльність. Після подальшого доопрацювання і отримання паломницькими службами письмового благословення правлячих архієреїв реєстр буде опубліковано в церковній пресі і на офіційному сайті Паломницького Центру.
27 серпня у резиденції Предстоятеля Української Православної Церкви відбулась робоча зустріч з питань взаємодії паломницьких центрів Московської Патріархії та Української Православної Церкви, у якій взяли участь виконуючий обов’язки голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ єпископ Переяслав-Хмельницький Олександр, директор Паломницького Центру при Відділі зовнішніх церковних зв’язків УПЦ Володимир Теліженко, виконуючий обов’язки генерального директора Паломницького Центру Московського Патріархату ієромонах Никодим (Колесніков) та помічниця голови Фінансово-господарського управління Московського Патріархату монахиня Сергія (Клюєва).
27 серпня Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Володимир у своїй митрополичій резиденції у Києво-Печерській Лаврі зустрівся із новопризначеним Генеральним консулом України в Салоніках Ігорем Сибігою. На зустрічі були присутні секретар Предстоятеля УПЦ єпископ Переяслав-Хмельницький Олександр та директор Паломницького Центру при Відділі зовнішніх церковних зв’язків УПЦ Володимир Теліженко. У ході бесіди сторони обговорили ряд питань по організації Паломницьким Центром УПЦ та Генеральним Консульством України в Салоніках відпочинку та оздоровлення українських дітей у Північній Греції. Також підіймалися питання підтримки Консульством паломницьких груп з України.
15 вересня відбулася робоча зустріч директора Паломницького Центру при Відділі зовнішніх церковних зв’язків УПЦ Володимира Теліженка з митрополитом Димитріадським Ігнатієм (Елладська Православна Церква). Під час бесіди, що відбулася в Волосі (центральна Греція), у приміщенні Димитріадської Митрополії, обговорювалися питання, що стосуються релігійного туризму та паломництва, а також можливості централізованої організації прийому паломницьких груп в Україні та Греції. Ставилися питання про обмін інформацією та обопільну підтримку. Було досягнуто домовленість про прийом у літньому таборі, що належить Димитріадській Митрополії, дітей з України.
Також цього дня Володимир Теліженко в прямому ефірі єпархіальної радіостанції, мовлення від якої йде по всій території Греції, дав інтерв’ю, в якому торкнувся питань сучасного положення Православної Церкви в Україні, розповів про Святині України, а також сказав про практичні можливості відвідувати їх.
20 вересня у приміщенні Неапольської Митрополії Елладської Православної Церкви відбулася зустріч директора Паломницького Центра при ВЗЦЗ УПЦ Володимира Теліженка з Високопреосвященнішим Варнавою, митрополитом Неапольським і Ставрупольським (північно-західний район м. Салоніки). В зустрічі приймав участь Генеральний Консул України в Салоніках Ігор Сибіга. Результатом зустрічі стала домовленість, що було досягнуто з Високопреосвященнішим Варнавою, відносно прийому в канікулярний період 2011 року 50 дітей з України в християнському дитячому таборі Неапольської Митрополії. Також митрополит Варнава засвідчив про готовність Неапольської Митрополії виділити від імені Священного Синоду Елладської Православної Церкви стипендію трьом студентам з України для вивчення грецької мови.
6 жовтня в Києво-Печерській Лаврі відбулася зустріч представників Української Православної Церкви з Міністром туризму Держави Ізраїль паном Стасом Місежніковим та Надзвичайним і Повноважним Послом Держави Ізраїль в Україні пані Зіною Калай-Клайтман. З благословення Блаженнішого Митрополита Володимира з боку Української Православної Церкви у зустрічі взяли участь вікарій Київської Митрополії УПЦ єпископ Васильківський Пантелеімон, співробітник Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ протоієрей Миколай Данилевич і директор Паломницького Центру УПЦ Володимир Теліженко. Сторони обговорили головні аспекти взаємодії Міністерства Туризму Ізраїлю та Української Православної Церкви у царині паломництв до Святої Землі. Зокрема, піднімалося питання консолідації зусиль Міністерства Туризму та Паломницького Центру ВЗЦЗ УПЦ в зв’язку із відміною візового режиму між Україною та Ізраїлем, що відбудеться на початку 2011 року.
20-21 жовтня з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира в Києві проведено Міжнародну конференцію з паломницьких питань, організовану Паломницьким Центром при ВЗЦЗ УПЦ. У перший день (20 жовтня) роботи Конференції в галерею «Соборну» (на місці будівництва Кафедрального собору Української Православної Церкви) для участі в першому дні засідань прибуло 117 учасників, серед яких:
Представники Московського Патріархату (окрім тих, хто несе свій послух в Західноєвропейських парафіях РПЦ) – 3 особи;
Представники паломницьких служб, що діють в рамках Помісних Православних Церков (включаючи тих, хто несе свій послух в Західноєвропейських парафіях РПЦ) – 17 осіб:
• Свята Земля – 2 особи
• Греція – 2 особи
• Італія – 5 осіб (РПЦ МП)
• Германія – 1 особа (РПЦ МП)
• Румунія – 1 особа
• Сербія – 2 особи
• Польща – 2 особи
• Чорногорія – 1 особа
• Чехія та Словакія – 1 особа;
Представники дипломатичних закладів – 2 особи;
Представники паломницьких відділів та служб з 35 єпархій Української Православної Церкви – 86 осіб. Не прибули делегати з наступних єпархій:
• Горлівська (з невідомих причин)
• Івано-Франківська (з невідомих причин)
• Кременчуцька (з об’єктивних причин)
• Новокаховська (з невідомих причин)
• Сарненська (з невідомих причин)
• Тернопільська (попередили заздалегідь, без пояснень)
• Херсонська (з невідомих причин)
• Хустська (попередили заздалегідь, без пояснень)
• Черкаська (з об’єктивних причин);
Представники туристичних і інших світських організацій – 9 осіб.
ЗМІ, що працювали в перший день конференції і відобразили її початок в інформаційному просторі:
Телебачення – ТРК «Глас», ТК «Київська Русь», ТК «Ера»
Інтернет – на офіційному сайті УПЦ вже через декілька хвилин після початку Конференції було розміщено Привітальне слово учасникам, що було виголошене Блаженнішим Митрополитом Володимиром, а також привітальні слова присутніх архієреїв (в форматі mp3). Також було розміщено інформацію про Конференцію у вигляді новин. Паралельно з офіційним сайтом новини розмістили сайти «Православіє в Україні» і сайт Кафедрального собору, з яких відомості поширилися далі мережею Інтернет.
У другий день (21 жовтня) роботи Міжнародної конференції з паломницьких питань в конференц-зал (45-й корпус) Києво-Печерської Лаври, окрім вказаних вище учасників, прибули також представники МЗС України.
О 15 годині до Успенського собору Києво-Печерської Лаври на відкриття організованої в рамках Конференції виставки «Тисячолітня історія паломництва на Русі», окрім делегатів Конференції і вікарних архієреїв Київської Митрополії, прибули наступні офіційні особи:
• заступник міністра культури і туризму України Тимофій Кохан
• Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Греції в Україні Георгіос Георгунтзоз
• Представники Посольств Сербії, Румунії, Ізраїлю.
Відкриття виставки очолив Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир.
Під час відкриття виставки для зйомки події в цілях подальшого розміщення у випусках новин прибули журналісти ТРК «Глас», ТК «Київська Русь», ТК «Ера», ТК «Культура».
Події другого дня Конференції знайшли своє відображення в мережі Інтернет на вказаних вище (відносно першого дня) сайтах.
22 жовтня 35-ти делегатам Конференції, включаючи закордонних гостей с Сербії, Чорногорії, Румунії, Італії, Греції і Ізраїлю, Паломницьким Центром при ВЗЦЗ УПЦ проведено екскурсію по Києво-Печерській Лаврі, храмам і монастирям Києва.
Міжнародна конференція з паломницьких питань пройшла згідно запланованій програмі, з боку організації і наповнення отримала схвальні відгуки від учасників і гостей, поставлених перед нею задач досягла в повній мірі.
Також Паломницьким Центром організовано декілька прощ до святинь християнського Сходу, а також паломництво до Святої Землі офіційної делегації, що супроводжувала візит у Святу Землю Предстоятеля Української Православної Церкви 6-12 листопада 2010 року.